STHLM Cyclocross / cyclo cross / cykelcross

CX-cupen

Twitter

Resultatlista Sthlm Cyclocross 2012

Nybörjare 8-10 | Flickor 11-14 | Pojkar 11-14 | Pojkar 15-16 | Open Sport Mix | Damer Prestige | Herrar Superclass | Herrar Prestige

Nybörjare 8-10

NrNamnKlubb
-NORGREN GustavSpårvägen CF
-PORSETEG LudvigSpårvägen CF
-WIJK LucasSpårvägen CF

Flickor 11-14

Plac.NrNamnKlubbTidDiff
1180ABRAHAMSSON YrlaGöteborgs CK27:30-

Pojkar 11-14

Plac.NrNamnKlubbTidDiff
130ABRAHAMSSON AskGöteborgs CK22:57
231ALBIHN FabianMölndals CK23:28+0:31
333BERGLUND KalleSpårvägen CF24:20+1:23
434BUHLIN HenrikSpårvägen CF24:35+1:38
535BUHLIN ThomasSpårvägen CF26:30+3:33
636PETTERSSON SebastianFinnspång CA29:14+6:17
DNS32PETTERSSON FelixMölndals CKDNS

Pojkar 15-16

Plac.NrNamnKlubbTidDiff
157ÖSTLUND JonatanTullinge SK26:00-
252PETTERSSON TedMölndals CK26:20+0:20
356KOK JackSödertälje CK27:10+1:10
453LARSSON HermanSpårvägen CF27:26+1:26
551NISELL FelixMTB Täby27:41+1:41
655WIGGBERG Antonpårvägen CF27:45+1:45
750OLSTAM AntonCSK Ludvika29:32+3:32
854LINDQUIST SimonSpårvägen CF31:55+5:55

Open Sport Mix

Plac.NrNamnKlubbTidDiff
1176WRANNE MartinSegeltorp28:47-
2175ALMQVIST LeonHärnösand CK29:06+0:19
3178JÖRGENSEN KimCK 0829:59+1:12
4173KYLÉN UlfSMACK31:15+2:28
5174JOHNSSON HåkanSMACK32:23+3:36
6172JOHANSSON MarcusEnköpings CK33:00+4:13
7171PETTERSSON UlfFinnspång CA34:22+5:35
8170GRIOT MattiasMTB Täby36:12+7:25
9177CHUA SeanAustralia36:29+7:42

Damer Prestige

Distans: 40 min + 0 varv x 2,7 km 3 Körda varv = 8,1 km. Snitthastighet: 12,6 km/h


Plac.NrNamnKlubbTidDiff
187ERLANDSSON ÅsaVarbergs MTB38:26
282EDVARDSSON AngelicaCykloteket Racing Team37:50+0:36
381STRÖM LisaFalu CK40:02+2:12
486MYERSCOUGH HannahSigtuna Märsta Arlanda CK40:40+2:50
590SNIHS KajsaIK Jarl Rättvik41:20+3:30
688JANSSON IdaEskiltuna CK44:20+6:30
789EDVARDSSON ErikaIK Jarl Rättvik45:46+7:56
883ABRAHAMSSON LailaGöteborgs CK+1 Varv
984ERIKSSON AnkiIK Ymer+1 Varv
DNF80PETTERSSON CarolineCSK Ludvika
DNS85OLSSON IdaMölndals CK

Herrar Superclass

Distans: 40 min + 0 varv x 2,7 km 4 Körda varv = 10,8 km. Snitthastighet: 18,6 km/h


Plac.NrNamnKlubbTidDiff
1138DEJERT GustavSigtuna Märsta Arlanda CK34:48-
2128ERIKSSON DavidGöteborgs CK35:08+0:20
3140NYSTRÖM MarkusVarbergs MTB35:11+0:23
4120STEEN AdamFalu CK35:16+0:28
5114STRÖMBLAD PerCK Valhall35:26+0:38
6135ALBIHN ChristianMölndals CK35:35+0:47
7136KING PhilipMölndals CK35:37+0:49
8100HAMMARSTRÖM FredrichCKCX35:41+0:53
9143NILSSON MartinÖstersunds CK36:01+1:13
10109CARLSTRöM JohanCK Nollåtta36:15+1:27
11130WANNERSKOG AxelGöteborgs CK36:26+1:38
12107WALDNER ErikCK Master36:50+2:02
13134BOHLIN AndersMTB Täby36:58+2:10
14126ZANDER Karl-AxelCykloteket Racing Team37:06+2:18
15147LYTH JoachimCK Crescendo Velo37:08+2:20
16104BERNTSSON MatsCK Master37:16+2:28
17129FREDRIKSSON BjörnGöteborgs CK37:21+2:33
18101RUNDSTRÖM BjörnCKCX37:37+2:49
19108ÅSTRÖM OlofCK Master37:45+2:57
20116BERG TomasCSK Ludvika37:50+3:02
21133CEDERTH RobinKungsörs SK38:05+3:17
23119EKMAN JohanFalu CK38:10+3:22
24122JOHANSSON JesperFredrikshofs IF CK38:30+3:42
25146KOCK JonnyTeam Corratec Sweden38:31+3:43
26110SINGSTEDT AndersCK Norrtälje38:50+4:02
27150HÄGERLUND MattiCK0839:30+4:42
28111KARLIN ViktorCK Valhall39:41+4:53
29144THYR MattiasJönköpings CK39:50+5:02
30125KUMLIN PerCykloteket Racing Team40:05+5:17
31105JOHANSSON AntonCK Master40:40+5:52
32149CALDENIUS ThomasFredrikshof CK41:00+6:12
33145FURUNÄS JimmieSödertälje CK41:27+6:39
34113RUDAL LarsCK Valhall41:55+7:07
35139STJERNEFELDT TobiasSpårvägen CF42:20+7:32
36131CEDWIN MattiasIK Ymer42:30+7:42
37127ABRAHAMSSON SvenGöteborgs CK42:33+7:45
38112ROSÉN PeterCK Valhall43:26+8:38
39106ROSENLUND OttoCK Master44:30+9:42
40103PREMBERG MartinCK Falken44:35+9:47
41132ERIKSSON LarsIK Ymer45:22+10:34
42121SVENSSON PatrikFalu CK46:00+11:12
DNF117JAKOBSSON OLSTAM TonyCSK Ludvika
DNF115ALMLÖF PeterCSK Ludvika
DNF148KANGAS OliwerSpårvägen CF
DNS102TILLMANN ChristianCKCX
DNS118JANSSON HenrikEskilstuna CK
DNS123RODNY JonasFredrikshofs IF CK
DNS124HEDSTRÖM RobinCykloteket Racing Team
DNS137PETTERSSON TomasMölndals CK
DNS141PORSBY GunnarVästerås CK
DNS142ANDERSSON VictorÖstersunds CK

Herrar Prestige

Distans: 1 tim + 0 varv x 2,7 km 7 Körda varv = 18,9 km. Snitthastighet: 19,7 km/h


Plac.NrNamnKlubbTidDiff
11DARVELL MagnusKalas CK57:35
214S FLOCKHART MikaelTeam Corratec Sweden58:44+1:09
312SÖDERQUIST LudwigCykloteket Racing Team59:02+1:27
43STENBERG AndersBorås CA1:01+3:25
59ÖIJER HenrikFalu CK1:01:23+3:48
623ERIKSSON MartinCykloteket Racing Team1:01:26+3:51
76ÖSTERLING RobertCK Parr1:02:34+4:59
84BODIN JimmyCK C41:02:49+5:14
917LAGERCRANTZ FredrikKolmårdens MTB1:03:10+5:35
107EKLUND PatrikCK Valhall1:03:44+6:09
1118NORÉN JohanMariestadcyklisten1:04:05+6:30
1215LARSSON JesperKalas CK1:04:45+7:10
132JAKOBSSON JanBorlänge CK1:05:22+7:47
1420SVÄRM FredrikMotala AIF CK1:05:50+8:15
1516ANDERSSON NiclasKolmårdens MTB1:06:44+9:09
1610DAHL StefanCykloteket Racing Team+1 Varv
1722JOHANSSON PontusCykloteket Racing Team+1Varv
DNF8HERBERT DamianCK Valhall
DNS5PERSSON PetterCK C4
DNS11MÅRD HansCykloteket Racing Team
DNS13GALLE SimonTeam Corratec Sweden
DNS19DAHLSTRÖM JesperMotala AIF CK
DNS21ANDERSSON JesperSigtuna Märsta Arlanda CK